Poštovní domov ve Stříbrnicích


Při prohlížení starých pohlednic z pozůstalosti po rodičích jsem objevil dvě pohlednice Poštovní domov ve Stříbrnicích. Jejich stáří je 73-76 let. Tento objev mne pochopitelně zaujal a ihned jsem si položil otázku: „Co byl ten Poštovní domov?“ Školící středisko pro pracovníky pošty? Pobytové sociální zařízení pro seniory, kteří svůj aktivní život strávili u pošty? Nebo zařízení pro pošťáky, kteří třeba při výkonu své práce během války utrpěli poranění s následky, které je uvrhly do závislosti na pomoci druhých?

Začal jsem pátrat po tom, co se za názvem Poštovní domov ve Stříbrnicích skrývá a zjistil jsem:

Horská chata se nachází v katastru obce Stříbrnice, která je dnes součástí Starého Města v okrese Šumperk. Přesnější lokalizaci ozřejmuje název tamní pošty – 788 32 Staré Město pod Sněžníkem. Chata vznikla v období prudkého rozvoje turistiky ve 20. letech 20. století na místě původní salaše. Majitelem byl Karl Jungmann ze Stříbrnic. Po válce, v souvislosti s vysídlením Němců z pohraničí, došlo ke konfiskaci německého majetku. To byl případ i této chaty. Byla přidělena do správy ředitelství pošt v Olomouci a to, pod názvem Poštovní domov, z chaty zřídilo rekreační objekt pro své zaměstnance. Po roce 1948 chata sice zůstala rekreační zotavovnou, ale přešla do správy ROH (Revoluční odborové hnutí) a tím relativně krátká doba existence tohoto Poštovního domova skončila.

Celá bohatá historie chaty, která dnes nese název chata Návrší, je uvedena na této adrese.

Za významnou pomoc a nasměrování na příslušný internetový odkaz děkuji panu Vladimíru Černínovi, dlouholetému kronikáři Starého Města.

Autor příspěvku: Ladislav Čechák


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar