55 let od založení Komise specializovaných oborů při Ústředí čs. filatelistů


Na sklonku letošního roku si sběratelé artefaktů poštovní historie připomínají významnou událost v historii československého sběratelství poštovní historie a současnosti. Před padesáti pěti lety došlo v Praze v rámci tehdejšího Ústředí československých filatelistů k založení komise specializovaných oborů při Ústředí čs. filatelistů (1962). Stalo se to krátce po úspěšné Světové výstavě poštovních známek PRAGA 1962, která se konala od 18.8. do 2.9.1962 v tehdejším areálu Parku kultury a oddechu Julia Fučíka a ve více jak 100 exponátech ukázala československé filatelistické a laické veřejnosti kouzlo a zajímavosti poštovní historie a současnosti. Stalo se tak v tzv. IX. třídě pod názvem „Filatelistické zvláštnosti“.

Václav Nebeský o několik let později napsal: „Světová výstava PRAGA 1962 jasně ukázala, že světová filatelie směřuje k odlišným cílům, než tomu bylo před druhou světovou válkou. … překvapila však téměř jedna třetina exponátů sestavených výlučně nebo zčásti z doplňků, kterým arciť byla věnována i v předcházejících desetiletích pozornost, ne však taková, aby na sebe soustředila zájem odpovídající vysokému hodnocení na PRAGA 1962…“.

Pod vlivem výstavy PRAGA 1962 a hlubokých dojmů získaných na této filatelistické události inicioval Václav Nebeský založení komise specializovaných oborů za přítomnosti a podpory našich renomovaných sběratelů, z nichž většinu tvořili členové našeho klubu, od roku 1965 pojmenovaného jako Klub filatelistů, sběratelů specializovaných oborů 00-15 Praha. Mezi zakladateli komise kromě zmíněného iniciátora Václava Nebeského byli abecedně: Josef Buriánek, Karel Horký, Antonín Hoza, Josef Koňas a Vratislav Palkoska. Ti hlavně sbírali deskové značky, razítka, celiny, doporučené celistvosti a R-nálepky, polní pošty, internační tábory všeho druhu a další.

Středem zájmu zřízené komise byly dle slov V. Nebeského: „celiny, celistvosti, polní pošty, razítka s historickým vývojem, příležitostná a propagační, popřevratová a porevoluční razítka, obálky prvního dne (FDC), R nálepky, deskové značky, frankotypy a dílčí poštovní zajímavosti jako: hotelová, lodní, ponorková aj., koncentrační a zajatecké tábory apod“. Komise, jejímž prvním předsedou byl zvolen Václav Nebeský, měla na začátku tyto cíle: potřeba vzájemného seznámení sběratelů stejných zálib, vydání adresáře, propagace nového směru v časopisech a zpravodajích, jasné určení vývoje specializovaných oborů, přednášky, ale též i uspořádání specializované výstavy. K té došlo v prosinci roku 1966 (16. – 20.12.) v prostorách Ministerstva vnitřního obchodu v Praze.

Založení komise specializovaných oborů bylo vynikající a nezapomenutelný počin, za který patří jejím iniciátorům a zakladatelům velký dík těch, kteří přišli po těchto osobnostech a navázali na ně. Od roku 1962 jsou po mnoha složitých obdobích a okamžicích specializovaní sběratelé organizovaní v této entitě, i když pod různými jmény.

Jen pro připomenutí: po Komisi specializovaných oborů se krátce přešlo na Odbor specializovaných oborů, poté krátce na Komisi speciálních oborů a opět na Komisi specializovaných oborů (KSO), Komisi poštovní historie a celin (KPHC), Komisi poštovní historie až k dnešní dosud existující Českomoravské společnost pro poštovní historii (kde se organizují převážně čeští a moravští poštovní historici). Na Slovensku po roce 1993 úspěšně funguje Slovenská filatelistická akadémia (SFA), která sdružuje slovenské zájemce o poštovní historii. Střešními organizacemi po zrušení Ústředí čs. filatelistů, byl Svaz čs. filatelistů respektive jeho národní svazy SČF nebo ZSF. I na klubové úrovni existuje řada klubů, která ve své činnosti má i historii poštovnictví a sběratelství artefaktů poštovní historie a specializovaných oborů různého druhu.

Organizační složky existující v rámci těchto oficiálních entit byly sekce či pracovní skupiny pro různé obory. Odborně byly na existující komise napojeny po řadu let i krajské skupiny pro poštovní historii. Jejich členové významně přispěli k rozvoji studia, sběratelství a výstavnictví poštovní historie a specializovaných oborů na našem území.

Autor příspěvku a ilustrace:
Ivan Leiš, předseda KF 00-15
a emeritní předseda KPHC (KPH) SČSF v letech 1985 – 1989


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar