Ohlédnutí za rokem 2016


Pomyslný poštovní dostavník nás pomalu dováží do cíle letošního roku 2016 a je v adventním období jistě čas ohlédnout se zpět na uplynulých dvanáct měsíců. Každý z nás zcela jistě žil svým životem včetně tohoto filatelistického. Svým bohatým životem žila i naše klubová entita a filatelistický spolek. Doufám, že akce, které jsme se snažili pečlivě připravit s cílem vyjít vstříc poslání našeho klubu a potřebám našeho členstva a přátel byly přijaty s uspokojením a obohatily náš spolkový život a přispěly ke zvýšení filatelistických vědomostí.


Nechci bilancovat, ale nedá mi to, abych nepřipomněl hlavní pilíře naší letošní činnosti.

Přednášky jsou naší nosnou aktivitou. Odeznělo deset zajímavých přednášek z různých oborů a podoborů. Naší hlavní činností jsou poštovně historické obory, které v rozšířeném smyslu nazýváme specializované. Vede nás k tomu jednak historický vývoj těchto oborů, jednak snaha neuzavírat se do přísných dogmat vymezených škatulek. Život jde dál, poštovní provoz a návazné obory se rychle vyvíjejí a my nechceme zastavit naše členy a zájemce „ve jménu stanovených a ustálených dogmat“.

Kromě poštovně historických artefaktů přibližujeme i jejich nosiče a poštovní prostředky, které je dopravují. Ve středu našeho zájmu jsou i osobnosti, které jsou blízko filatelii a oborům poštovní historie. Dveře na naše přednášky jako přednášející či diváci a posluchači mají otevřené. To, že zdůrazňujeme obory specializované neznamená, že se věnujeme i jen jim. Právě naopak. Poštovní známku (a i poštovní celiny) chápeme jako nezbytné při vzniku poštovně historických celistvostí. I rozšiřování znalostí o nich rádi podporujeme.

Snažíme se nacházet nová, neotřelá témata přednášek a představit nové přednášející nejen z Prahy, ale i celé republiky. Jsme rádi, že se nám podařilo vyřešit prezentaci materiálu prostřednictvím nových technologií.

Zajišťování novinek české (a slovenské) známkové tvorby a propagace práce jejich tvůrců jsou jedny z našich priorit. Jsme pravidelnými návštěvníky akcí České pošty a jejího odboru známkové tvorby při inauguracích nových známek či celin.

Přednášky oživujeme čas od času i vycházkami či exkurzemi do prostorů poštovního provozu, současných i historických. Letos v návaznosti na výstavku J. Kratochvíla v Poštovní minigalerii (PMG) v prostorách pošty PRAHA 33 jsme si prohlédli některé pošty současné a i lokace jejich minulých umístění na Vinohradech.

Již od roku 2013 aktivně zaplňujeme internetový prostor našich webových stránek, které přinášejí aktuality, informace a řadu odborných článků převážně ze specializovaných oborů. Rádi připomínáme poštovně historická výročí a přibližujeme osobnosti, které přispěly k založení a rozvoji specializovaných oborů v našich zeměpisných šířkách a délkách (Lešetický, Hoza, Gruss, Galuška, Dürst, Lindenberg a další). Jen letos (1.1. – 30. 11.) jsme zveřejnili celkem 282 informací a rozsáhlejších článků a studií. Světlo světa spatřilo na našem webu několik stěžejních prací ve formě seznamů, přehledů a katalogů. Na webu se všímáme nejen české (a i slovenské) filatelie, ale i té světové (NYC 2016, Philataipei 2016, Christchurch). Díváme se i na činnost organizací ve světě. Snažíme se propagovat český filatelistický život (Žďárská výstava, české filatelistické společnosti a další). Web přinesl i několik zasutých a neznámých skutečností a souhrnných pohledů na sběratelské obory minulosti i současnosti. Rádi informujeme o filatelistické, poštovně historické a příbuzné literatuře.

Naprosto neobvyklou filatelistickou reality show na webu bylo sledování a zaznamenávání nových výplatních otisků soustavy NEOPOST v modré barvě a následné zřízení dodatkového webu modry.kf0015.cz, který shromažďuje a třídí nové objevy tohoto podoboru.

Místo na webu mají i spříznění partneři (Club gentlemanů, Olympsport, kluby v Košicích, SFA, Muzeum cenných papírů, Muzeum vlakových pošt a další). Pozornost věnujeme i poštovním muzeím ve světě a budovám pošt. Nechceme zůstat jen u slov, ale texty jsou doplněny mnoha obrázky, ilustracemi a fotografiemi, z nichž většina jsou původními díly.

Pravidelné schůzky a klubová soudržnost je jedním z našich hlavních cílů. Snažíme se v současné době, která rozvoji filatelie moc nepřeje, udržet členskou základnu, pokud již nejde rozšířit o mladé, které v nových poměrech mají řadu jiných zájmů a možností. Radost a uspokojení nám přinesla podpora několika výstav, které se konaly v letošním roce (práce K. Dvořáka, výstava fotografií vinohradských pošt a celistvostí J. Kratochvíla, virtuální výstavka pražských celistvostí I. Leiše na našem webu k 490. výročí organizovaného poštovnictví v českých zemích na pohyblivém pásu).

Dalo by se psát i o dalších činnostech klubu a úspěších jednotlivců z našeho klubu. Z velké většiny je zaznamenal web. Rád bych poděkoval všem našim členům za věrnost klubu a jeho aktivní podporu, kterou projevili v letošním roce i v letech předchozích. Děkuji i týmu, který vede klub, a blízkým spolupracovníkům, kteří drží kontakt s klubem. Je těžké někoho vyzdvihnout a někoho ne. Přesto děkuji zejména našemu externistovi ing. Tomáši Chudobovi za jeho mistrné dokumentační snímky a promptní zavěšování na náš web a ing. Jirkovi Marko za perfektní vedení a udržování aktuálních webových stránek, jakož i za trpělivost s přispěvateli stránek. Ostatním ve vedení klubu (výbor, revizoři) za bezchybné a iniciativní plnění všech svých povinností vyplývajících z jejich funkcí. Všem dík za jejich práci bez nároku na odměnu.

Jako připomínku letošního roku (kromě ujíždějícího dostavníku) přikládám k článku několik svých fotografií z přenášky a procházky na Vinohradech J. Kratochvíla, fotografii původní pošty z Prahy 2 v ruce Jirky Kratochvíla a nové podoby objektu, kde stála pošta a FOTOGRAFII TĚCH, KTEŘÍ TLAČÍ KLUB DOPŘEDU: KOLEGOVÉ Čechák, Marko, Kukačka, Chudoba, Maier, Všetečka. A jako bonus fotografii přátel Novotného a Kunce (které jsme potkali při vinohradské procházce náhodou) s naší výbornou kamarádkou a rádkyní Mášou Chábovou.

Všem – členům, přátelům, sympatizantům, podporovatelům našim letošním přednášejícím, vystavovatelům – přeji šťastné a veselé vánoce , pohodový závěr roku 2016 a šťastné vykročení do nového roku 2017.

Hodně štěstí v životě a radosti nad sbírkami.

Autor: Ivan Leiš, předseda KF 00-15


 

1 Responses to Ohlédnutí za rokem 2016

  1. Jan Všetečka napsal:

    Děkuji za výstižný popis činnosti klubu a nejen za poutavá čtení z Tvé ruky o mezinárodních výstavách.

    Přeji Ti mnoho spokojenosti a zdraví do roku 2017 abychom mohli dále rozvíjet zajímavou klubovou práci pro naše členy.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar