MIMODĚK Pavla Sivka


Ve středu 28. března 2018 byla v galerii HOLLAR zahájena výstava MIMODĚK představující výběr z bohaté tvorby malíře, grafika, ilustrátora, a pedagoga ak. mal. Pavla Sivka. Výstava je uspořádána na počest jeho životního jubilea – dne 24. ledna se Pavel Sivko dožil sedmdesáti let. Vystaveny jsou Sivkovy kresby, grafiky, ilustrace a jeho známková a razítková tvorba doplněná kresbami na obálkách prvního dne vydání.

Pavel Sivko v letech 1963 – 1967 vystudoval Střední odbornou školu výtvarnou v Praze a v letech 1967 – 1973 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (ateliér užité grafiky a ilustrace) v Praze. Svou kariéru umělce zahájil v roce 1963, vystavovat začal v roce 1973 a za svůj život byl oceněn řadou výročních ocenění, a též medailemi a čestnými uznáními.

Úvodní slovo vernisáže, která byla navštívena řadou účastníků, pronesl Pavel Piekar, úvodní slovo pronesl Jan Kavan a slova byla doplněna kouzelnou hudbou z repertoáru Edith Piaf s českými texty Jiřího Dědečka, kterou přednesli zpěvačka Viktorie a harmonikář František.

Jan Kavan účastníkům přiblížil osobnost Pavla Sivka, jeho pestrou tvorbu, pohnutky, které Pavla Sivka vedly k ztvárnění různých motivů , tak typické pro tohoto umělce. Připomněl nejen uměleckou dráhu Pavla Sivka, ale i další aspekty jeho života. Významné je i Sivkovo výtvarné redaktorství, pedagogická činnost a úspěšná známková a razítkářská tvorba. Opomenuty v úvodním slově nezůstaly dvojplošník Aero, kolesový parník, vagón vlakové pošty, thonetky, pouliční lucerny, poštovní schránky či významný herec Vlasta Burian. Doplňuji, že kromě vyjmenovaného si filatelista může lehce uložit do svých zásobníků či dalších úložných prostorů i výplatní stroj Postalia, kterou našemu klubu Pavel Sivko vklínil do malého prostoru jubilejní dopisnice k 70. výročí klubu v roce 2013. To vše díky umění Pavla Sivka máme možnost uložit si blízko sebe a obdivovat obsah, poselství a formu jeho uměleckého poselství.Výstava je otevřena do 22. dubna 2018 denně mimo pondělí (otevírací hodiny 10 – 12 a 13 – 18). Dne 7. dubna 2018 v 17 hodin je naplánována komentovaná prohlídka.


Tato výstava se zařadila mezi dosavadní Sivkovy výstavy a obohacuje pražský kulturní život. Sivkova tvorba včetně známkové a razítkářské stojí za zhlédnutí. Vyplatí se postát a zamyslet se nejen nad výtvarným řešením, ale i nad Sivkovým vzkazem, který nám umělec chce svými kresbami, grafikami a ilustracemi chtěl říci.

Dodávám, že i počátkem roku jsme na Chvalském zámku mohli navštívit výstavu na počest Jiřího Brdečky a mezi exponáty spatřit Sivkovu tvorbu – tentokrát coby animační umělec. I v tomto oboru Pavel Sivko vynikl.

Na závěr alespoň několik slov Jana Kavana o Pavlu Sivkovi z propagačního letáku k výstavě:

Pavel Sivko má krásný kaligrafický rukopis. Amatérským grafotypickým rozborem se dá usuzovat o temperamentu a některých vlastnostech pisatele. Tak třeba, že je povahy vyrovnané, uvážené a přemýšlivé, že dovede být spolehlivým přítelem, dokáže se společensky angažovat a není skoupý předávat své profesní zkušenosti.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar