Poštovní směrovací čísla – 50 let s námi


Poštovní směrovací číslo, zkráceně PSČ (též poštovní kód) je číselným označením územního obvodu adresní pošty. Pro každý územní obvod je PSČ jedinečné. Používá se v poštovním styku jako součást adresy především pro identifikaci místa doručení při automatizovaném třídění zásilek.

Je to číselné označení (v řadě zemí kombinace číslic a písmen) územního obvodu dodávací (adresní) pošty, případně menšího dodávacího obvodu nebo poštovní přihrádky (P. O. Box).

Přípravou projektu zavedení PSČ v Československu se započalo koncem 60. let 20. století ve Výzkumném ústavu spojů. Počátkem 70. let dostal projekt na starost ministerský úředník Miroslav Špaček. Do té doby bylo třídění poštovních zásilek závislé na specialistech, kteří perfektně uměli poštovní zeměpis. V roce 1971 se zavedení PSČ dostalo mezi koncepční záměry československé pošty, jejich zavedení bylo v pravomocech tehdejšího Ministerstva spojů ČSSR.

Zavedena v Československu byla PSČ k 1. lednu 1973. 50-ti leté výročí jsme si připomněli 1. ledna 2023.

PSČ bylo zavedeno jako pěticiferné, členěné na trojčíslí a dvojčíslí. První číslice PSČ přibližně odpovídala starému krajskému rozdělení Československa podle zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu. Samostatnou číslici (8) dostala i Bratislava. Na území České republiky pak byly spojeny Jihočeský a Západočeský kraj pod jedno číslo (3). Pro tři slovenské kraje pak zbyly pouze dvě číslice: Středoslovenský kraj byl nakonec rozdělen podle toho, jestli se odtud zásilky vozily do sběrného přepravního uzlu v Žilině, nebo do Zvolena: jih dostal devítku a sever nulu.

Podrobnější přehled o historii vzniku, formátu a významu PSČ najdete na tomto odkazu

Zdroj: WIKIPEDIE


 

1 Responses to Poštovní směrovací čísla – 50 let s námi

  1. Josef napsal:

    Po padesáti letech jsme nebyli schopni to filatelisticky připomenout. To Slováci jsou jiní borci, vydali alespoň CDV. Kde je komise známkové tvorby a SČF. Nebudu ošklivý. Asi by to ČP nezachránilo, nebyl by to ten správný vývar.

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar