Pošty zmizelé z map


Slova v titulku zní poněkud záhadně, ale jejich význam je vlastně prostý. Jde o pošty, které stejně jako jejich domovské obce v průběhu let zmizely z map a vlastně i z povrchu zemského. Jde o případy, kdy obce i s poštami byly zatopeny vodními nádržemi při výstavbě vodních děl či musely být zlikvidovány, když se ocitly v ochranném pásmu zdrojů pitné vody.

Dále jsou to případy, kdy byly obce s poštami zcela zlikvidovány při nekritické těžbě hnědého uhlí na Mostecku, Chomutovsku, Teplicku, Ústecku či Sokolovsku. Takových případů, kdy pošty nenávratně zmizely i s obcemi z reality a staly se jen vzpomínkami, je plných 81. Další velké množství obcí – zejména v pohraničních oblastech – však nezaniklo, jen se po poválečném vystěhování původního obyvatelstva postupně neúměrně zmenšoval počet domů i počet obyvatelstva a z původně velkých živoucích obcí se staly jen živořící osady.

posta_prisecnice posta_stary_most

U většiny popisovaných pošt se autorovi podařilo uvést i nějakou tu památku na zaniklou poštu. Jsou to příkladně fotky budov pošt, ukázky obálek dopisů prošlých uvedenými poštami, útržky poukázek, ukázky denních razítek, podacích nálepek, zálepek a podobně. Cílem je takovéto památky dále rozmnožovat o další ukázky jak k těm poštám, kde již něco existuje, tak zejména i k těm, kde autor dosud nic nevypátral.

Výzva pro sběratelskou veřejnost

Zveme sběratelskou veřejnost na návštěvu Exponetu a prohlídku popisované studie s tím, že vyzýváme každého, aby po zhlédnutí zapátral jak ve svých sbírkách, tak i v přebytcích a poskytl k novým nálezům skeny všeho, co by mohlo uvedenou „sbírku“ památek na zmizelé pošty rozmnožit. Takovouto spoluprací by mohlo vzniknout unikátní kolektivní dílo, které bude mít co říci nejen současníkům, ale i budoucím zájemcům o poštovní historii. Naskenované nálezy prosím zasílejte na mailovou adresu autora posta@pratel.cz. Po nashromáždění přírůstků budou zhruba dvakrát ročně nové nálezy do studie na EXPONETu doplňovány.

U každého přírůstku bude samozřejmě uvedeno jméno přispěvatele.

Podrobnější informace najdete v časopise Filatelie č. 12/2016. Některé ukázky z popisovaného díla již byly na stránkách Filatelie zveřejněny v létech 2008 a 2009.

Prezentace, která již byla umístěna na EXPONETu se výrazně vymyká z rámce vystavovaných exponátů. Nejde totiž vůbec o klasický soutěžní exponát, ale o studii z oboru poštovní historie.

Tuto prezentaci najdete zde

Autor: Jiří Kratochvíl


 

One Response to Pošty zmizelé z map

  1. Pravoslav Kukačka napsal:

    Vážený a milý příteli Jirko Kratochvíle,
    prošel jsem na EXPONETu zde uváděnou prezentaci a chtěl bych říci jen tolik: Úžasné dílo. Gratuluji.

    Slávek Kukačka

     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
OLYMPSPORT – nový zpravodaj – 3/2016

Česká asociace pro olympijskou a sportovní filatelii vydala nový zpravodaj číslo 3/2016. Zpravodaj je monotematický a je celý věnován XXXI....

Monografie wolfovek ze Šumavy (1.místo v kategorii FOTOGRAFIE)

Aktualizace k 13.11.2016 V sobotu dne 12.11.2016 ve Vimperku obdržel autor níže popisované monografie od sdružení ŠUMAVA LITERA 2016 Cenu...

Nová verze katalogu CN APOST – k 30.10.2016

Po dvou letech je opět k dispozici aktualizovaná verze katalogu CN APOST, jak v základní, tak i ve specializované verzi...

Zavřít