Vyšel nový Bulletin MSS (Meter Stamp Society)


V minulých dnech se mezi členy americké Společnosti sběratelů výplatních otisků dostalo letní povýstavní číslo bulletinu, který tato společnost vydává čtyřikrát do roka (č. 2 – celkově 312 ročníku 68, založeno v roce 1946). Tento zpravodaj má 16 stran a je bohatě ilustrován v barevné, velmi kvalitní mutaci.

Co v něm najdeme? Pochopitelně je ozvěnou nedávné Světové výstavy poštovních známek NY 2016 a detailně popisuje svět výplatních otisků na této výstavě. Otvírákem bulletinu je popis aktivity Velké Británie, Gibraltaru, Jersey a Guersney na úseku kiosků vydávající výplatní otisky se vzhledem tzv. automatových známek. Poštovní správy těchto zemí se zasloužily o to, že návštěvníci výstavy nejen viděli tyto automaty pracovat, ale mohli si i tyto výplatní otisky vytvořit a zakoupit. David Crotty, redaktor Bulletinu připravil celou řadu suvenýrových otisků pro členy, kteří byli na výstavě přítomni a popisuje vše okolo jejich tvorby a poštovním odesílání, které bylo často složité. Dvě strany fotografií přibližují jednání a společenský večer MSS, kde byli přítomni i někteří zahraniční členové této společnosti. Peter Elias, aktivní člen MSS zajímající se hlavně o alternativní výplatní otisky (tzv. automatové známky, APOSTy a jiné artefakty) se zvláštním zaměřením na Evropu popisuje, jak se vrací výplatní otisky, které vydávají obnovené „kiosky“ ve Španělsku (zatím Madrid). ATM se tak znovu dostávají do sbírek výplatních otiskářů. Prezident MSS Rick Stambaugh se věnuje novinkám z různých zemí světa. Novinky se průběžně objevují na této adrese.

Dovídáme se i důležitou zprávu, že na internetu se objeví časem i „Online United States specialized catalog“. Zatím není kompletní (zpracovány jen písmena A – H), lze jej zatím najít na této adrese.

Na stránkách Bulletinu se můžeme seznámit i s exponáty a portréty vystavovatelů, kteří získali vysoké ocenění za exponáty výplatních otisků (snad poprvé v historii). O Lucu Legaultovi jsem již psal (dostal zlato), přehled doplňuji o:

  • Deepaka Haritwala a jeho exponát „Machine Vended Postage Labels of the USA“ (velká pozlacená) – Výplatní poštovní proužky USA z prodejních automatů)

  • Lawrence Fishera a jeho exponát „The Jewish Homeland, Our Struggle for Survival“ (zlatá) – Židovská vlast, náš boj zapřežití.

Doplňuji, že i MSS měla svůj nesoutěžní exponát, který sestavili David Crotty a Rick Stambaugh. I řada dalších exponátů obsahovala výplatní otisky (např. jsem psal i o exponátu slovenského vystavovatele V. Jankoviče).


Výplatní otisky měly i své zastoupení ve třídě literatury a obdržely toto ocenění:

  • Karim Roder Různé americká denominační známky (1989 – 2015), katalog, velká pozlacená

  • Peter Elias, Automatizovaná poštovní střediska USPS 2012 – 2014,elektronická kniha na CD, pozlacená (!!!)

  • Mario Xavier Jr., Základní klasifikace brazilských výplatních otisků, katalog, stříbrná

  • RickStambaugh, Mezinárodní katalog výplatních otisků,internetovýkatalog, stříbrná (!!!)

  • Peter Elias, Stamping Around 2015, svazek 28, klubový zpravodaj, postříbřená .

Vykřičníky upozorňují na zajímavý fakt, že se ocenily internetové práce … Že by se blýskalo na lepší časy a ocenila se i práce „internetových“ autorů?


Zpravodaj doplňují zprávy ze světa výplatních otisků včetně článku Ivana Leiše o významném československém výročí – 90 let výplatních strojů v československém/českém poštovním provozu (od roku 1926). Text doprovázejí dvě celistvosti prvních uživatelů z tohoto roku.

Autor textu: Ivan Leiš,
ilustrace převzaty  z Bulletinu MSS (léto 2016) se souhlasem vydavatele.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Setkání Společnosti knihtiskových známek - 20.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar