Vyšly dva zpravodaje výplatních otisků (září 2017)


V září 2017 vyšly dva významné zpravodaje odborných společností, které se zabývají problematikou výplatních otisků.

Prvním je zpravodaj německé Badatelské společnosti poštovních a firemních výplatních otisků (ARGE BDP) vycházející pod názvem BERICHT. Tento zpravodaj pod číslem 84 vychází již 33. sezónu. Jako obvykle pod vedením redaktora Michaela Engelhardta (před letošním dubnem zastával funkci předsedy společnosti, kterou předal novému zvolenému předsedovi Berndu Rosolskému) zpravodaj v barevné mutaci na svých 63 stránkách přináší řadu zajímavostí zejména ze života německých otisků. Své pohledy rozšiřuje i na další teritoria – Evropu a Asii. Obsah doplňuje pohled na literaturu otisků a přináší i inzeráty.

Hlavní částí zpravodaje tvoří Německo a jeho otisky. Velkou inspirací pro autory, mezi nimiž se objevují renomovaní sběratelé a publicisté zejména Hans-Joachim Förster, Hartmut Saager, dr. Hans-Dieter Lutz, Michael Engelhardt a Bernhard Brunner, jsou archivní fondy. V hledáčku jsou nejen historické pohledy na výplatní otisky, ale i současnost, která v německé poštovní historii poskytuje řadu oblastí a témat. Nosným článkem je informace z pera Haja Förstera o použití výplatního stroje Francotyp při zaplacení nemocenského poplatku. Jedná se o fiskální použití výplatního stroje. Zatím se nalezla archivní karta, což znamená, že bádání může začít. Dozvíme se něco dalšího?

Pestrost zpravodaje doplňuje i Ivan Leiš připomínkou 90. let výplatního otisku v československém poštovním provozu (1926). Zpravodaj je bohatě ilustrován kvalitními barevnými obrázky na kvalitním papíře.


Druhý zpravodaj vyšel pod názvem BULLETIN v USA a vydala jej Společnost výplatních otisků. Vychází čtyřikrát do roka a toto je jeho podzimní číslo č. 317 (ročník 69 od roku 1948).

Nosným článkem Michaela Lina je rozsáhlá informace o nových automatových známkách (ATM) Tchajwanu s motivem Longšanského chrámu zavedených od 1.8.2017 v souvislosti se zvýšením poštovného.

Otto Bergmann píše o starém otisku Pitney-Bowes z roku 1932.

Další článek je též věnován mimoamerické problematice – Kian Hwee Poh připomíná 20. výročí kiosků na výdej výplatních otisků (automatových známek) v Singapuru.

Dále Peter Elias rozebírá internetové známky postaviček „Minions“ (mimoni) vyplácející zásilky ve Francii.

O kanadských otiscích píše Robert Thorne a Richard Stambaugh přináší zprávu ze světa (nové otisky v Itálii, Rusku, Guersney, Holandsku a Hongkongu).

V hledáčku zpravodaje, který vzorně připravuje redaktor David Crotty, jsou i kromě klasických a novodobých otisků, i eseje z různých zemí, které patří mezi sběratelský zájem.

I tento zpravodaj obsahuje barvené a kvalitní ilustrace. Toto číslo má 16 stránek.

Autor příspěvku: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nový digitální štoček – MS v ledním hokeji 2024 a setkání Olympsportu - 27.4.2024 (sobota)
This is default text for notification bar