Monografie wolfovek ze Šumavy (1.místo v kategorii FOTOGRAFIE)


Aktualizace k 13.11.2016


V sobotu dne 12.11.2016 ve Vimperku obdržel autor níže popisované monografie od sdružení ŠUMAVA LITERA 2016 Cenu Johanna Steinbrenera za 1.místo v kategorii FOTOGRAFIE. Ocenění provázela i jednohodinová přednáška k tématu pohlednice Šumavy, které se zúčastnilo 200 posluchačů.

Blahopřejeme a těšíme se na další zajímavá díla toho autora propagujícího Jižní Čechy se zvláštním zaměřením na Šumavu.

Autor: Eduard Rehberg


Aktualizace k 5.11.2015


Minulý týden vydalo nakladatelství Petr Prášil – BARON z Hostivic knihu pohlednic Šumavy pod názvem „ŠUMAVA na pohlednicích ateliéru WOLF – Der Böhmerwald auf den Ansichtskarten des Ateliers WOLF“. Autorem této reprezentativní a pozoruhodné publikace, je známý sběratel pohlednic ze Šumavy Martin Leiš, který se odhodlal zveřejnit větší část své sbírky po více jak desetiletém intenzivním sbírání starých pohlednic této oblasti. Jak autor píše v úvodu: „… rozhodl jsem se vydat tuto knihu pohlednic z produkce českokrumlovského ateliéru Wolf jako malou náhradu za neuskutečněný projekt Muzea pohlednic, které mělo být umístěno v kopii volarského domu ve Starém Srní…“. Uveřejněné pohlednice mapují časové období let 1899 do 1943, kdy pohlednice zažily svůj rozmach.

Na 240 stránkách této monografie známého fotografa Josefa Wolfa (a později i jeho synů) mají zájemci možnost si prohlédnout skoro 500 dobových pohlednic tzv. wolfovek dokumentujícíh, jak píše autor:

„Šumavu v době, kdy Vltava nebyla přehrazena Lipenskou nádrží, neexistovala železná opona, nebyly zřízeny VVP Dobrá Voda a Boletice a Šumava byla osídlenou kulturní krajinou s množstvím turistických tras, které vedly místy, jež jsou dodnes, již déle než 60 let, veřejnosti nepřístupné …“.

SUMAVA_MARTIN_LEISMonografie neobsahuje jen wolfovky, ale zmiňuje se i o Wolfově rodu, založení Wolfova ateliéru v Českém Krumlově, dokládá historii výučním listem a zakázkovými kartami. Na prvních stránkách najdeme první pohlednice z dílny Josefa Wolfa (1899 a 1900), který jako první pochopil sílu pohlednic jako tehdy moderního komunikačního média a podpořil jejich tvorbu a vydávání hlubokými znalostmi z oboru fotografie a tisku. Je pochopitelné, že na přelomu 19. a 20. století tomuto vývoji přispěl i rozvoj společnosti a cestovního ruchu a velkorysost rakousko-uherských úřadů při rozhodování o povolení pohlednic v poštovním provozu. Všechny tyto faktor nám pomohly zanechat dědictví nesmírné hodnoty.

SUMAVA_MARTIN_LEIS_02Publikace mapuje všechna zásadní období Wolfovy tvorby a dokládá je reprodukcemi výborné kvality na kvalitním podkladu. Prohlídkou knihy se dostaneme do historického děje a uchvátí nás kompozičně perfektní obrazy zpestřené někdy rodinnými příslušníky (syny Josefa Wolfa). Pohlednice se tak staly zejména u této šumavské oblasti nenahraditelným zdrojem informací a dobových pohledů. U každé pohlednice jsou i popisky v češtině a němčině.

Kniha je doplněna i stručným, ale zato cenným pohledem i na zadní strany pohlednic (reverz), který uvítají zejména poštovní historici zajímající se o poštovní známky, denní razítka různých druhů, razítka polních pošt, razítka obsazených území po Mnichovské dohodě v roce 1938 a nepoštovní kašety různých turistických subjektů. V knize najdeme v textu i na druhé a třetí straně přebalu ukázkové reprodukce zadních stran pohlednic. Doba, kterou tato publikace zachycuje, je výrazná i změnou státoprávních poměrů na území Šumavy koncem 19. století a první poloviny 20. stletí. Poštovní známky a razítka jsou toho němých svědkem.

SUMAVA_MARTIN_LEIS_03Kniha významně zaplňuje dlouholetou mezeru v této oblasti a v této koncepci (nejen soubor pohlednic, ale i monografie tvůrce pohlednic). Naposledy jsme měli možnost tuto problematiku vzdáleně najít v publikaci „Photographie im Böhmerwald 1880 – 1940“ autorky Ingeborg Jordan z roku 1984 (nakladatelství W. Ennsthaler). Tato publikace je však záslužná zejména tím, že je z dílny českého autora a sběratele. Navíc v ní spatříme často neznámé pohlednice se zajímavými přírodními partiemi a scenériemi včetně zástavby. Řadu pohledů již nyní nenajdeme. O změny se přičinila nejen příroda a její rozvoj, ale i rozhodnutí člověka.

Tuto publikaci si zájemci mohou objednat přímo u autora na emailové adrese mechov@volny.cz nebo telefonním čísle +420 602 355 077. Cena dvojjazyčné bohatě ilustrované publikace o 240 stránkách a obsahující skoro 500 ilustrací/fotografií je 749 Kč.

The book can be ordered straight with the author, e-mail: mechov@volny.cz, phone number +420 602 355077. Price of the billingual publication (Czech/German) having 240 pages and nearly 500 illustrations/photos is 749 CZK (30 EUR).

Autor: Eduard Rehberg


 

3 Responses to Monografie wolfovek ze Šumavy (1.místo v kategorii FOTOGRAFIE)

 1. pavel kosovec napsal:

  Asi krásné, ale drahé, bohužel to jsou dnes všechny dobré publikace.

   
 2. Vlasta Tauchenová napsal:

  Náš knižní trh se specializovaným zaměřením na významné komunikační médium – pohlednice dostal vynikající publikaci raritních pohlednic známého sběratele Martina Leiše, mimochodem odchovance Klubu mladých filatelistů při KF 00-15, jehož exponáty byly oceňovány na výstavách různých stupňů. Těším se na autorovy další literární počiny v tomto oboru.

   
 3. Eduard Rehberg napsal:

  Zájemce o pohlednice Šumavy rád v návaznosti na mou recenzi informuji, že Informační středisko a středisko environmentální výuky Národního parku v Kašperských horách pořádá dne 2. 3. 2016 od 18 hodin v prostorách střediska v Kašperských horách přednášku autora publikace Martina Leiše s názvem „Šumava na starých pohlednicích ateliéru Wolff“. Bude se konat i beseda spojená s autogramiádou. Dozvíme se jistě řadu informací a zajímavostí nejen o knize, ale i o rodině Wolffově, která nám zachytila Šumavu první poloviny 20. století. Šumavu tak, jak ji neznáme.

   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Nová verze katalogu CN APOST – k 30.10.2016

Po dvou letech je opět k dispozici aktualizovaná verze katalogu CN APOST, jak v základní, tak i ve specializované verzi...

81.výstavka v budově Hlavní pošty Praha 1 – 9.11.2016

V prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou) se ve středu 9.11.2016...

Den české filatelie 2016 v Poštovním muzeu – fotogalerie

V úterý dne 8. listopadu 2016 se příznivci české filatelie sešli na X. Dnu české filatelie v Poštovním muzeu v...

Zavřít