Muzeum pro komunikaci v Berlíně


Jedním ze špičkových evropských muzeí, ve kterých najdeme vynikající expozice poštovnictví společně s bohatými depozitáři, několika specializovanými odděleními a vynikajícími LOGO_MUZEAodborníky, je Muzeum pro komunikaci v Berlíně (Leipziger Strasse 16 v centru hlavního města sjednoceného Německa pár kroků od Checkpoint Charlie anebo od Postupimského náměstí – www.mfk-berlin.de). Historie tohoto muzea je dosti zajímavá. V roce 1872 příslušné orgány zřídily Poštovní muzeum, o několik let později se přestěhovalo do této budovy (1897), která sloužila jako berlínská hlavní pošta. Budova je elegantní i svými architektonickými prvky – objekt je neobarokní, křídla mají novorenesanční průčelí, budova se pyšní bohatou sochařskou výzdobou. Stálé i dočasné expozice v muzejních síních dokumentují dějiny poštovních a spojových služeb včetně současných digitálních teledokumentací. Toto muzeum, ale i další  v Norimberku a Frankfurtu n. M. (v minulosti též i v Hamburku), spravuje Muzejní nadace pošt a telekomunikací (www.museumsstiftung.de). Muzeum v Berlíně je uznáno coby světově nejstarší muzeum poštovnictví.

Mezi několika odbory jsou těmi nejvýznamnějšími odbory spravující dopisy, pohlednice, razítka, kulturu a prostředky psaní, dále polní pošty a celiny zejména z 18. až 20. století, a v neposlední řadě filatelie obsahující poštovní známky, celiny, celistvosti, předznámkové doklady, poštovní organizace.

Sbírky se pyšní i cennými známkami (modrý Mauritius). Ve stálých expozicích, jak je možno vidět na zobrazených fotografiích návštěvníci mohou vidět z poštovnictví řadu poštovních dokladů, předznámkové dopisy s pečetěmi,  dopisy se známkami a dalšími výplatními prostředky, pohlednice, různé prodejní automaty, výplatní stroje, razítkovací stroje, telefony, telegrafy, počítače. Najdeme i poštovní schránky, štíty, stejnokroje a další zajímavosti. Výstava je interaktivní, hitem je fungující potrubní pošta. Přiložené fotografie nabízejí několik zajímavých exponátů.

Muzeum se jako atraktivní budova objevila na mnoha pohlednicích. V roce 2002 se dočkala i známkového zpracování. Byla vydána mezi uživateli a sběrateli oblíbená známka výtvarnice Corinny Rogger (Michel č. 2276) s vyobrazením průčelí tohoto muzea (viz ilustrace).

 Autor textu/fota: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Klubové odpoledne s přednáškou - Dům Portus - 1.12.2022 od 16:30 hod.
This is default text for notification bar