Muzeum pro komunikaci v Berlíně


Jedním ze špičkových evropských muzeí, ve kterých najdeme vynikající expozice poštovnictví společně s bohatými depozitáři, několika specializovanými odděleními a vynikajícími LOGO_MUZEAodborníky, je Muzeum pro komunikaci v Berlíně (Leipziger Strasse 16 v centru hlavního města sjednoceného Německa pár kroků od Checkpoint Charlie anebo od Postupimského náměstí – www.mfk-berlin.de). Historie tohoto muzea je dosti zajímavá. V roce 1872 příslušné orgány zřídily Poštovní muzeum, o několik let později se přestěhovalo do této budovy (1897), která sloužila jako berlínská hlavní pošta. Budova je elegantní i svými architektonickými prvky – objekt je neobarokní, křídla mají novorenesanční průčelí, budova se pyšní bohatou sochařskou výzdobou. Stálé i dočasné expozice v muzejních síních dokumentují dějiny poštovních a spojových služeb včetně současných digitálních teledokumentací. Toto muzeum, ale i další  v Norimberku a Frankfurtu n. M. (v minulosti též i v Hamburku), spravuje Muzejní nadace pošt a telekomunikací (www.museumsstiftung.de). Muzeum v Berlíně je uznáno coby světově nejstarší muzeum poštovnictví.

Mezi několika odbory jsou těmi nejvýznamnějšími odbory spravující dopisy, pohlednice, razítka, kulturu a prostředky psaní, dále polní pošty a celiny zejména z 18. až 20. století, a v neposlední řadě filatelie obsahující poštovní známky, celiny, celistvosti, předznámkové doklady, poštovní organizace.

Sbírky se pyšní i cennými známkami (modrý Mauritius). Ve stálých expozicích, jak je možno vidět na zobrazených fotografiích návštěvníci mohou vidět z poštovnictví řadu poštovních dokladů, předznámkové dopisy s pečetěmi,  dopisy se známkami a dalšími výplatními prostředky, pohlednice, různé prodejní automaty, výplatní stroje, razítkovací stroje, telefony, telegrafy, počítače. Najdeme i poštovní schránky, štíty, stejnokroje a další zajímavosti. Výstava je interaktivní, hitem je fungující potrubní pošta. Přiložené fotografie nabízejí několik zajímavých exponátů.

Muzeum se jako atraktivní budova objevila na mnoha pohlednicích. V roce 2002 se dočkala i známkového zpracování. Byla vydána mezi uživateli a sběrateli oblíbená známka výtvarnice Corinny Rogger (Michel č. 2276) s vyobrazením průčelí tohoto muzea (viz ilustrace).

 Autor textu/fota: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Česká muzea připravují výstavy k Velké válce

U příležitosti stého výročí vypuknutí 1. světové války v roce 1914 připravují česká špičková muzea výstavy a doprovodné akce, z nichž mnohé...

Informace odboru známkové tvorby – ročníky známek 2013

OD 1. 1. 2014 - ÚPRAVA CEN ZA FDC (obálky prvního dne vydání)  

100 let od narození Emila Votočka

Letos si připomeneme další kulaté výročí. Uplyne 100 let od narození  Ing. Emila Votočka, významného českého filatelisty, který svůj život...

Zavřít