Nenechte si ujít – rozhodně stojí za přečtení


Před několika dny se ve veřejném prostoru objevilo několik článků, které stojí za to si přečíst.

První se v květnových dnech věnoval událostem spojených s 2. sv. válkou. Předně to je z hlediska obecné, ale i poštovní historie poučný článek z pera Simona Horeckého, který vyšel na serveru www.postoveznamky.sk pod názvem „2. sv. válka a Sovětský svaz v zrcadle poštovní historie“. Jedná se o první část série článků věnovaných poštovní historii SSSR v období 2. světové války se zaměřením na poštovní materiály z období roku 1939-1941. Článek doplňuje řada zajímavých poštovně historických materiálů a ilustrací vzorně vysvětleny textem. Text obsahuje i přehledné mapky.

Odborný článek najdete zde.

2_SV_VALKA_DOPIS_01 2_SV_VALKA_DOPIS_02 2_SV_VALKA_DOPIS_03

Na okraj doplňuji, že na těchto stránkách je zajímavý článek o historii klubu filatelistů Levice. Jedná se o stručný, ale obsahově bohatý přehled historie a filatelistických aktivit tohoto klubu, který může být vzorem pro podobné články ostatních klubů. Slova doplňují příležitostná razítka a reprodukce levické známky.

Odkaz najdete zde.

Druhým článkem se vztahem k 2. sv. válce je článek v tištěném médiu Víkend DNES ze dne 8.4.2016 s názvem „Naši v Hitlerově uniformě“. Na konkrétních osudech připomíná účast Čechů, kteří „bojovali na druhé straně“. Zmíněno je i vládní vojsko, které bylo z jasných důvodů odsunuto „za Alpy“.

Digitální vydání najdete zde. (nutná registrace)

Zdroj: @www.postoveznamky.sk a @MF DNES (magazíny)


VESTNIK_MCP_4_2016Rudolf Píša, ředitel Muzea cenných papírů – nadačního fondu Praha, a jeden z letošních přednášejících v našem klubu vydal letos čtvrté číslo Věstníku tohoto muzea (27.4.2016, ročník IX). Věstník obsahuje stěžejní práci „S lodí jež dováží čaj a kávu“ o firmě Julius Meinl. I když s českou filatelií má tato firma pramálo společného, přece jen je zajímavé si článek přečíst. Osvětlí řadu okolností spojených s naší historií ve vztahu k naší zemi.

Elektronickou verzi Věstníku č. 4/2016 ke stažení najdete zde.


Další dvě publikace lze získat již za poplatek.

První z nich je první číslo roku 2016 časopisu Československá vlaková pošta (celkově 10. číslo od začátku vydávání). Jedná se o magazín o ambulantních poštách vlakem, letadlem a autobusem.

Časopis lze objednat na adrese www.vlakovaposta.cz

Toto číslo přináší v rubrice MUZEUM archivní informace, akce Muzea vlakových pošt a o první výstavě muzea v Bratislavě. Sekce HISTORIE píše o výročí 60 let letadlové pošty (1.část). Tyto informace a články doplňují informace o poštovní Dakotě, poštovním úřadě Praha 6 Denisovu nádraží (3.část) a o poškozených zásilkách ze železničního neštěstí u Valdova.

Podrobnější informace o tomto čísle najdete zde.

Další čísla časopisu očekávejte: číslo 2 vyjde v srpnu 2016 a číslo 3 v listopadu 2016.

VLAKOVA_POSTA_2016

BULLETIN_WORLD_STAMPPošta minulých dnů mi doručila předplacený časopis Společnosti výplatních otisků z USA (Bulletin vycházející 4x do roka). Věnuje se výhradně výplatním otiskům. Devět autorů se na 16 stránkách věnuje různým tématům. Zajímavé jsou pohledy Petera Eliase na německé internetové známky a nebo Karima Rodena o alternativních způsobech vyplácení. Pohled do světa, zejména do Evropy je neméně zajímavý.

Objednat lze tento bulletin v tištěné či elektronické formě na adresách www.meterstampsociety.com (spojeno s členstvím a zaplacením členského poplatku). Některé zajímavosti lze zdarma získat na této adrese v informační části.

Ukázky z těchto elektronických či tištěných médií pro ilustraci zveřejňuji. Filatelistické a zejména poštovně historické literatury není nikdy dost. Musíme být vděční i za sebemenší údaj.

Autor: Ivan Leiš


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Evropská výstava poštovních známek LIBEREC 2022 - aktuality
This is default text for notification bar