Katalog maďarských výplatních otisků mezi sběrateli


Letos vyšel I. díl Katalogu maďarských výplatních otisků, který se věnuje výhradně jedné z dominantních soustav v maďarském poštovním provozu – soustavě Frankotyp. Sběratelé se po mnoha letechKatalog maďarských výplatních otisků dočkali specializovaného katalogu filatelistického artefaktu, který je již dlouho součástí maďarské pošty a poštovní historie této země. Autory jsou Péter Gidófalvy a Andor Hodobay. Originální název publikace je Gépi bérmentsítés Magyarorszagon I. Francotyp bélyegzések (1928-1987). Katalog lektoroval Gábor Voloncs. Vytiskl SÉD Nyomda Kft. V textu jsem bohužel nenašel adresu, na které by si zájemci mohli tuto ucelenou publikaci objednat a koupit.

Publikace má tuto strukturu:

 1. Úvodní část včetně typologických poznámek a námětového rejstříku (30 stran) – úvod je doplněn četnými ilustracemi.

 2. Katalogová část s černobílými reprodukcemi (205 stran)

 3. Příloha s celistvostmi obsahující barevné otisky (12 stran).


Maďarsko bylo jedenáctou evropskou zemí, která zavedla toto vyplácení do svého poštovního provozu v roce 1928 (pro připomenutí: Československo bylo sedmou zemí v roce 1926). V dlouhé historii tohoto specializovaného oboru byly stroje Frankotyp v dominantní podobě, i když ne tak monopolní jako u nás.

Prvním otiskem byly otisky soustavy Universal Postal Frankers „Midget“ s fixní hodnotou (výplatní razítko 22 x 24,5 cm). Ty mají na trhu poměrně dost vysokou hodnotu (od USD 5,- do USD 20,-). Použitý otisk této soustavy (bez domicilu) doplňovaný na celiny (doplatek) dosahuje ceny až USD 100,-. Pozor na záměnu s nevýplatními prostředky „poštovné zaplaceno“!

Druhou soustavou byly otisky soustavy Frankotyp s nastavitelnou hodnotou ve výplatním otisku (MV). Té se katalog týká. Ve sledovaném období se do provozu dostaly i otisky dalších soustav, které budou společně s otisky  Universal pravděpodobně součástí dalších katalogů. Kromě již jmenované soustavy to jsou otisky TAXOTYP, Pitney-Bowes, Satas (-Guichet), NE-T, Postalia.

Ukázka katalogu Ukázka katalogu Ukázka maďarských výplatních otisků

Zbývá dodat, že Maďarsko rozlišuje čtyři skupiny otisků:

A – otisky Království – v horní části denního razítka korunka

B – otisky Republiky – v horní části denního razítka bez korunky

C – speciální otisky strojů pošt

D – speciální otisky samoobslužnými výplatními otisky

Tato příručka, která je zároveň i (hodnotovým) katalogem obsahuje všechny otisky známé autorům a s jejich variantami. Jednotlivé záznamy mají tuto strukturu:

 • katalogové číslo

 • známá doba použití otisku

 • dohlédací poštovní úřad

 • hodnota otisku (v bodech)

 • jiné doplňující vysvětlivky

Zajímavá bude konfrontace s typologickým katalogem amerických přátel Joela A. Hawkinse a Richarda Stambaugha, který též obsahuje hodnotové kótace. I když práce s katalogem může být obtížnější z důvodů použitého jazyka (maďarština), přesto je přehledný a jazyková bariéra nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Každopádně je tento katalog významným přínosem pro specializované sběratele a věříme, že se dalších dílů dočkáme brzo.

Autor: Ivan Leiš


 

3 Responses to Katalog maďarských výplatních otisků mezi sběrateli

 1. Ivan Leiš napsal:

  Přítel Luděk Janů doplňuje mé informace o nedávno vyšlém I. dílu Katalogu maďarských výplatních otisků Francotyp(1928 – 1987) ze 4. 11. 2014 takto:

  Katalog (originální název a reprodukce titulní strany v tvrdé vazbě viz shora v článku) lze objednat přímo u jednoho z autorů Peter Gidófalvy (email: gidofalvy@t-online.hu). Cena knihy EUR 20,00 plus poštovní poplatky. Reference ISBN 978-963-06-5419-7.

  Díky.

   
 2. MAĎARSKÝ KATALOG napsal:

  DOBRÝDEN,PROSÍM O INFORMACI,KDE MOHU KOUPIT TENTO KATALOG MAĎARSKÝCH ZNÁMEK.DĚKUJI ZA INFORMACI,OLDŘICH ŽALOUDEK.

   
  • webmaster napsal:

   Dobrý den. Úvodem připomínám, že se nejedná o katalog známek, ale o katalog výplatních otisků. V současné době se prodává na tomto odkazu. Cena byla zatím 5500Ft. případně stačí zata do „strýčka“ Googlu tento odkaz Jiří Marko

    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Výstava Jiřího Boudy – Známky, vlaky, cesty, boudy - Poštovní muzeum - 14.6.2024 – 31.12.2024
This is default text for notification bar